Smart BMS CL 12V 100A (BMS110022000)
Victronin litiumrautafosfaattiakkujen (LiFePO₄ Smart) valvontaan – 12 V järjestelmiin
Tekniset tiedot:
Laturiliitäntä (Alternator port):
  • Maksimivirta: 100 A (suojattava 125 A sulakkeella)
  • Latauksen käynnistymisjännite: > 13 V
Virrankulutus:
  • Etäkäytössä (remote on): 16 mA (ei sisällä kuorma- ja latauslähtöjen virtaa)
  • Etäpoiskytkettynä (remote off): 5 mA (BMS toimii edelleen taustalla)
Kuorman irrotuslähtö (Load disconnect output):
  • Normaali tila: korkea (Vbat – 0,1 V)
  • Lähdön virtarajoitus: 10 mA (oikosulkusuojattu)
  • Ottovirta (sink): 0 A (lähtö leijuu vapaana)
Latauksen irrotuslähtö (Charge disconnect output):
Esihälytyslähtö (Pre-alarm output):
  • Normaali tila: leijuu vapaana
  • Hälytystilassa: korkea (Vbat), maks. 1 A (ei oikosulkusuojattu)
Etäohjaus (Remote / System on/off):
Käyttö L- ja H-napojen kautta, seuraavilla vaihtoehdoilla:
  1. Päällä (ON): L- ja H-navat yhdistetty toisiinsa
  2. Päällä (ON): L-napa kytketty akun miinukseen (V < 5 V)
  3. Päällä (ON): H-napa korkea (V > 3 V)
  4. Pois päältä (OFF): kaikissa muissa tapauksissa
Yleistä:
  • Käyttölämpötila: –40 °C ... +60 °C
  • Suurin / keskimääräinen ilmankosteus: 100 % / 95 %
  • Elektroniikan suojaus: IP65
  • DC-virtaliitäntä: M8 (kiristysmomentti 10 Nm)
  • Akun miinusliitin: Faston naaras 6,3 mm
Kotelointi:
  • Paino: 1,6 kg
  • Mitat (K × L × S): 65 × 120 × 224 mm